Godziny pracy logopedy:

DO

mgr Dorota Giec

R o d z i c u !

Czy wiesz jakie jest znaczenie mowy w życiu dziecka?

Mowa odgrywa ważną rolę w kontaktach człowieka z ludźmi. Prawidłowy rozwój mowy dziecka wpływa na kształtowanie się jego osobowości.

Dlaczego niektóre dzieci nie mówią poprawnie?

Przyczyną wielu wad wymowy jest wadliwe funkcjonowanie aparatu mownego, np.: nieprawidłowe oddychanie, trudności z wydobywaniem głosu, mała sprawność ruchowa narządów artykulacyjnych, zwłaszcza języka i warg, zaburzony słuch fonetyczny i fonemowy oraz nieprawidłowy wzór do naśladowania w domu, np.: wady wymowy rodziców i opiekunów, naleciałości gwarowe.

Jeśli Twoje dziecko mówi niepoprawnie, to nie jest to tylko problem z mówieniem, ale i z uczeniem się. Zaburzona mowa jest też przyczyną wielu niepowodzeń szkolnych (np.: trudności w czytaniu i pisaniu, zakłócone kontakty z rówieśnikami). Dziecko z wadą wymowy ma zwykle mnóstwo kompleksów i lęków. Tylko rodzic, współpracując z logopedą może mu pomóc.

Jeśli dziecko nieprawidłowo mówi, czyli:

• zamienia głoski;

• opuszcza głoski na początku i końcu wyrazu;

• zmienia znaczenie wyrazu;

• mowa dziecka jest cicha, niewyraźna;

• występują u dziecka wady narządów artykulacyjnych (zbyt krótkie wędzidełko, za duży język, wady zgryzu, nieprawidłowe uzębienie, rozszczepy podniebienia);

• nie słyszy;

wówczas nie należy lekceważyć tych zjawisk, tylko możliwie szybko zgłosić się do logopedy.

Logopedia w naszej szkole ……

Pomoc logopedyczna w naszej szkole skierowana jest do wszystkich uczniów. Obejmuje przede wszystkim terapię zaburzeń mowy, ale także służy uczniom mającym trudności w pisaniu i czytaniu oraz doskonaleniu emisji głosu i poprawnej dykcji.

Celem zajęć logopedycznych jest:
• wyrabianie i utrwalanie właściwego toru oddechowego,
• usprawnianie motoryki narządów mowy,
• rozwijanie i doskonalenie artykulacji,
• stymulowanie opóźnionego rozwoju mowy,
• rozwijanie percepcji słuchowej przez kształcenie wrażliwości słuchowej,
• ustalenie nieprawidłowo realizowanych głosek oraz sposobu ich wymowy,
• kształtowanie prawidłowej mowy poprzez korygowanie zaburzeń w zakresie strony fonetycznej, leksykalnej i gramatycznej wypowiedzi,
• usprawnianie techniki czytania i pisania,
• wdrażanie dzieci do twórczej aktywności słownej,
• wyrównywanie szans edukacyjnych dzieci z zaburzeniami mowy.

W szkole prowadzona jest terapia indywidualna oraz zajęcia grupowe. Uczniowie mają do dyspozycji nowoczesny, doskonale wyposażony gabinet logopedyczny.
Serdecznie zapraszamy do współpracy Rodziców, bo tylko wspólne działania przyniosą oczekiwane efekty.

Logopeda:
• przeprowadza diagnozę logopedyczną,
• prowadzi terapię indywidualną i grupową,
• podejmuje działania profilaktyczne zapobiegające powstawaniu zaburzeń komunikacji,
• usprawnia technikę czytania i pisania,
• dba o rozwój mowy,
• wspiera działania wychowawcze i profilaktyczne nauczycieli.

Czym jest logopedia…..

Logopedia jest nauką o kształtowaniu prawidłowej mowy, usuwaniu wad mowy oraz nauczaniu mowy w wypadku jej braku lub utraty. Termin „logopedia” pochodzi od greckich wyrazów: logos – słowo, mowa oraz paideia – wychowanie.

Zajmuje się całością zagadnień związanych z komunikacją językową, analizuje problem logopedyczny w różnym aspekcie :

• medycznym

• lingwistycznym

• psychologicznym

• pedagogicznym

Logopedia obejmuje:
- kształtowanie prawidłowej mowy u dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym czyli dbanie o jak najlepszy prawidłowy jej rozwój pod względem fonetycznym, gramatycznym i leksykalnym,
- doskonalenie mowy już ukształtowanej, usuwanie wad mowy,
- nauczanie mowy (mówienia i rozumienia) w wypadku jej utraty lub braku,
- usuwanie zaburzeń głosu,
- usuwanie trudności w czytaniu i pisaniu.

Zapobieganiu powstawaniu wad wymowy i czuwanie nad jej prawidłowym rozwojem- zajmuje się LOGOPEDA.

W terapii logopedycznej konieczna jest współpraca rodziców z logopedą.